» Home
» Foto
» Links
» Contact
» Byt
» Dom
» Záhrada
» Interiér
» Exteriér
» Kuchyňa
» Obývačka
» Spálňa
» Kúpelňa
» Spotrebiče
» Ergonómia
» Bývanie
»
» Digestor
» Kávovar
» Mikrovlnka
» Sporák
» Rúra
» Varná doska
» Chladnička
» Mraznička
» Vinotéka
» Umývačka
» Práčka
» Sušička
» Vysávač
» Televízor

Vysávač

Vysávač nesporne patrí medzi najužitočnejších pomocníkov v domácnosti. Vysávač dnes vyrába celá rada firiem ako AEG, Bosch, Clatronic, Electrolux, ETA, Fagor, James Dyson, Moulinex, Panasonic, Philips, Rowenta, Siemens, Solac alebo Zelmer.

Vysávač je zariadenie, ktoré používa vzduchové čerpadlo pre vytvorenie podtlaku na vysávanie vzduchu, ktorého prúdením potom dochádza k odsávaniu nečistôt a prachu. V domácnostiach sa vysávania vykonáva najčastejšie na podlahe pokrytej kobercom. Nečistoty sú z nasatého vzduchu oddeľované filtrom alebo odstredivkou. Niektoré vysávače dokážu vysávať aj vodu.

Vysávač býva označovaný aj ako lux, je to eponymný názov pochádzajúce od rovnomennej švédskej firmy, ktorá bola neskôr premenovaná na Electrolux.

dom :: bývanie :: Vysávač

Filtrácia

Do vysávača je nasávaný vzduch s nečistotami rôznej veľkosti. Bolo by ideálne, keby vzduch, ktorý vysavač vracia do miestnosti, bol absolútne čistý. Preto vysávače používajú rôzne filtre, ktoré majú za úlohu odstraňovať z prechádzajúceho vzduchu nečistoty. Obecne platí, že čím viac filtrov vysávač má, tým by mal byť na výstupe z vysávača vzduch čistejší. Preto sa u vysávačov stretneme s pojmom X-násobný filtračný systém, přičom X je nejčastejšie číslo 4 až 7.

Záleží tiež na kvalite použitých filtrov. Filtrácia moderných vysávačov už dokáže odstrániť i tak malé nečistoty ako je peľ alebo exkrementy roztočov. Investovať teda do vysávače s lepšou filtráciou sa vyplatí, predovšetkým pokiaľ je v domácnosti niekto alergický.

Vodný vysávač

Vodný vysávač s rotačným separátorom má zabudovaný rotačný separátor, ktorý sa otáča rýchlosťou okolo 25 000 otáčok za minútu a vytvorí v nádobe s vodou vodný vír, ktorý zráža prach späť do vody. Nemusí mať teda žiadne filtre. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena, ktorá je daná náklady na výrobu vysokootáčkového motora.

Centrálny vysávač

Centrálny vysávač je zariadenie pôvodne určené pre uľahčenie vysávania. Sústava centrálneho vysávača sa skladá z centrálneho sacieho agregátu, zásobníka na nečistoty, zabudovaného potrubia so zásuvkami a vysávacej hadicou.
princíp centrálneho vysávača

Robotický vysávač

Robotický vysávač je plne automatický domáci vysávač, ktorý za pomocou podtlaku odstraňuje nečistotu z podlahových kritin. Narozdiel od klasického vysávača však pracuje samostatne na základe vopred zadaného algoritmu. Vďaka tomu nevyžaduje ľudskú asistenciu a radí sa tak medzi domáce autonómne roboty. Tie novšie sa dajú naprogramovať na denný alebo týždnný režim.
Robotický vysávač má tvar disku s priemerom od 30 cm.
princíp robotického vysávača

Automobilový vysávač

Špeciálne typy vysávačov sa používajú na očistu a údržbu motorových vozidiel. Jednak sa môže jednať malé prenosné vysávače pripojiteľné na autobatériu vozidla. Ďalej sa môžeme stretnúť u niektorých lepších benzínových čerpacích staníc s veľkými stacionárnymi vysávačmi, ktoré zvyčajne fungujú niekoľko minút po vhodení mince príslušnej hodnoty.

Ručný vysávač - akumulátorový

Rýchly, malý pomocník na povysávanie drobných nečistôt v kuchyni na stole, v robu izby, v obývačke, pod stolíkom, na poličke, v aute ,...
Má ale malý obash zberného vrecka a pri výkonnejších rastie nielen cena ale aj váha. Ideálny pri malých deťoch na rýchle odstránenie najväčších nečistôt.

Informácie sú čerpané zo stránok časopisov venujúcich sa bývaniu: pekné bývanie, môj dom, línia, ...

 

:: byvame :: freezi ::