» Home
» Foto
» Links
» Contact
» Byt
» Dom
» Záhrada
» Interiér
» Exteriér
» Kuchyňa
» Obývačka
» Spálňa
» Kúpelňa
 
» Spotrebiče
» Kuchynské sp
» Ergonómia
» Bývanie
»

Spálňa

Spálne sú priestory, ktoré poskytujú pohodlie a súkromie. Tu získavame stratenú energiu.

Spálňa je asi najdôležitejšia miestnosť v domácnosti. Mala by naďalej od hlavného vchodu, prípadne dennej zóny. V stene na strane kde je čelo postele by nemali byť žiadne potrubia, či elektrické vedenie, mala by to byť uzavretá stena, od ktorej je dobrý výhľad na dvere príp. celú miestnosť. Zrkadlá v spálni často sú príčinou problémov so spánkom. Nábytok nesmie stáť príliš blízko postele a mal by mať svetlú farbu.

Najdôležitejšia časť spálne je samozrejme posteľ.

Posteľ

Posteľ je najintímnejším kusom nábytku, rozhoduje o kvalite nálady vo chvíli prebudenia, o príjemnom pocite relaxácie... za predpokladu, že bola vybratá správne. Nevhodná posteľ so zlým roštom a ešte horším matracom dokáže dokonale pokaziť deň.

dom :: bývanie :: Spálňa

Matrac

Do svojej postele sa koniec koncov večer vráti každý, preto by mala byť starostlivým strážcom zdravia. Z mnohých skúseností sa dá vyvodiť, že mnohí z nás volia mäkké penové matrace, pretože im pripadajú najkomfortnejšie. To je však v rozpore s odporučením lekárov, že chrbtica by v čase spánku mala byť v ideálnom prípade v rovine, aby neboli neprirodzene namáhané medzistavcové platničky a súvisiaci svalový aparát. 

Mäkká posteľ túto podmienku splniť nemôže, pretože jednotlivé časti tela majú rozdielnu hmotnosť, a ak nemajú patričnú oporu, majú tendenciu sa oprieť do matraca rozdielnou silou. 

Naopak prehnane tvrdé matrace, a i s takouto voľbou sa niekedy stretávame, nútia chrbticu kopírovať pri spánku tvar tela, a i v tomto prípade je chrbtica zaťažovaná nevhodnými silami. Správna voľba je teda skôr stredná tuhosť, samozrejme s primeraným ohľadom na hmotnosť konkrétnej osoby.