» Home
» Foto
» Links
» Contact
» Byt
» Dom
» Záhrada
» Interiér
» Exteriér
» Kuchyňa
» Obývačka
» Spálňa
» Kúpelňa
» Spotrebiče
» Ergonómia
» Bývanie
»
» Digestor
» Kávovar
» Mikrovlnka
» Sporák
» Rúra
» Varná doska
» Chladnička
» Mraznička
» Vinotéka
» Umývačka
» Práčka
» Sušička
» Vysávač
» Televízor

Práčka 

Práčka je aj označenie pre ženu, ktorá perie, alebo pracovníčku obsluhujúcu prací stroj.

dom :: bývanie :: Práčka automatická

Automatická práčka

Práčka alebo prací stroj je stroj určený na pranie bielizne, teda odevov a iného domáceho textilu ako uterákov a pokrýviek. Termín práčka sa obvykle vzťahuje na stroje používajúce vodu ako základný čistiaci roztok, na rozdiel od čistenia nasucho, ktoré používa alternatívne čistíace tekutiny a obvykle sa realizuje v špecializovaných servisoch.

Prvú práčku zostrojil Jacob Christian Schäffern v roku 1767.

dom :: bývanie :: Práčka automatická

Mechanické práčky sa datujú do 19. storočia a ich základné princípy fungovania sa väčšinou nezmenili. Prvým krokom je uložiť materiál na čistenie do vody obsahujúcej prací prostriedok (detergent). Látky a voda sa potom „miešajú“ opakovaným pohybom sem a tam. Voda sa potom vypumpuje von a látky sa čiastočne vysušia rýchlym odstreďovaním v nízkorýchlostnej centrifúge (odstredivke). Potom sa pridá čistá voda a mieša sa s látkami pre vyplavenie zvyšku pracieho prostriedku. Nakonec sa látky (obvykle) opäť odstredia (i keď niektoré látky sa vyberú hneď a sušia sa alternatívnymi prostriedkami bez rýchleho odstredenia, ktoré by ich mohlo poškodiť).

dom :: bývanie :: Práčka automatická

Stránka sa prerába. Informácie sú čerpané zo stránok časopisov venujúcich sa bývaniu: pekné bývanie, môj dom, línia, ...

 

 

:: byvame :: freezi ::