kalendár  
JAR    LETO    JESEŇ    ZIMA    home    FREEZI     

 DECEMBER - DECEMBER - DECEMBRE - DECEMBER - PROSINEC  

Pranostiky na tento mesiac


  December je podľa gregoriánskeho kalendára dvanásty a posledný mesiac v roku. Má 31 dní.
December začína rovnakým dňom v týždni ako september. 21. decembra alebo 22. decembra je zimný slnovrat. Slnko stojí nad obratníkom Kozorožca. V tento deň je na severnej pologuli najkratší deň v roku. Noc je najdlhšia.
Pre december existuje tiež v nárečiách názov prosinec. Názov pochádza od slova "prosiněti" (problesknout), čo značí, že sa jedná o mesiac, kedy slnko už len občas prosvitne (prebleskne) medzi mrakmi. Názov mesiaca môže byť tiež odvodený od slova siny (modrastý, šedivý), alebo od slova prasa, pretože tento mesiac je obvyklým časom zabíjačiek.
V rímskom kalendári bol december desiatym mesiacom (preto sa volá v iných jazykoch december, podľa deke = desať). V roku 153 pnl boli pridané ešte ďalšie dva mesiace.
V cirkevnom kalendári, podľa toho, na ktorý deň pripadá Štedrý deň, začína poslednú nedeľu v novembri alebo prvú nedeľu decembra advent.
Ak je 29., 30. alebo 31. decembra pondelok, budú pripočítané tieto dni k prvému týždni budúceho roka. V takom prípade končí posledný týždeň v roku spolu s poslednou nedeľou v decembri. Takýto rok má vždy 52 kalendárnych týždňov.


  Mesiac december sa nesie v znamení príprav na Vianoce,  Silvester a nových predsavzatí do nového roka. Ale netreba zabudnúť na sviatok svätého Mikuláša - svätú Barboru a Luciu,.....  

K Vianociam patrí stromček a tichá noc. Pozrite si aj významné dátumy v mesiaci december.
ĎALŠIE WEBY :: bylinky :: spolužiaci :: mráz :: best links :: my-bookmarks :: slovensko :: žilina ::
E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net © Jana Mrázová made in Slovakia