kalendár  
JAR    LETO    JESEŇ    ZIMA    home    FREEZI     

 VIANOCE - STROMČEK  


  Niekoľko dní pred Štedrým večerom môžeme vidieť veľa vianočných stromčekov na balkónoch v mestách. Niektorí ľudia kupujú stromček v obchodoch. Môže to byť smrek, borovica alebo strieborná jedľa. Veľa ľudí preferuje umelý stromček, ktorý môžu zložiť a používať ho s mnohými vecami.

Obchody sú plné ozdôb s vianočnými motívmi. Niektorí ľudia ozdoby kupujú, niektorí si ich pripravujú doma. Patria medzi ne drevené figúrky a ozdoby vyrobené zo slamy: gule, krúžky, hviezdy, anjeli, rôzne figúrky.


Borovice, smreky a jedle

Prvé ozdobené vianočné stromčeky sa vo svete objavili pred vyše 400 rokmi. Najmä v Nemecku stromček dekorovali jabĺčkami, perníkmi a cukrárskymi výrobkami. Boli ukážkou blahobytu nemeckých mešťanov. Spočiatku sa na tento účel využívali cezmíny, tisy, krušpány a až neskôr ihličnany ako borovica, smrek a jedľa. Vyrezané stromčeky sa postavili alebo zavesili do interiéru (alebo aj exteriéru) a potom sa zdobili. Lenže takýto stromček (predovšetkým smrek) mal len krátku životnosť – najmä ak sa nachádzal v prekúrenej miestnosti s nižšou vlhkosťou vzduchu. To platí aj v súčasnosti, dvojnásobne pre panelákové byty, v ktorých je nedostatok miesta na zimnú záhradu s vhodnými podmienkami. Preto sa dnes čoraz viac používajú trvácnejšie kompaktne rastúce ihličnany pestované vo vegetačných nádobách. Vhodné sú borovice, smreky i jedle. Na tento účel nie je vhodný každý druh, preto sa na vianočný trh pestujú špeciálne kultivary črepníkových ihličnanov.

Tradičný slovenský vianočný stromček

je ozdobený sviečkami, orechami, jabĺčkami, medovníkmi, sušenými slivkami a iným ovocím. Typický slovenský vianočný stromček je ozdobený sklenenými guľami, anjelmi, hviezdičkami, elektrickými sviečkami a na vrchole stromčeka je veľká hviezda alebo sklenený špic, zlaté stužky, anjelské vlasy, veľa sladkostí a čokoládových figúr.

V súčastnosti ľudia ozdobujú stromčeky ozdobami jednej farby, zvyčajne nezavesia žiadne sladkosti, ale svetielka musia byť.


Okrem skutočnosti, že v obývačke každého domu či bytu vyzerá vianočný stromček dobre a k tomu vonia, môže prispieť aj k boji s artritídou. Z novej štúdie vyplýva, že kôra borovice lesnej obsahuje látky, ktoré majú protizápalové účinky. 
Práve kôra spomínaného stromu podľa vedcov obsahuje najviac týchto látok a to vtedy, keď je očistená. Pripomínajú tiež, že aj ďalšie druhy borovíc obsahujú podobné látky.


Vianočný stromček v črepníku

si z roka na rok získava stále väčšiu obľubu. Zo stromčeka v črepníku sa budete tešiť ešte aj po Troch kráľoch a v nasledujúcej sezóne vám pomôže skrášliť balkón, terasu alebo záhradku... A na ďalšie Vianoce bude opäť pripravený, aby ste ho ozdobili. Ak vám stromček príliš narastie a nebudete ho môcť ďalej pestovať v byte, môžete ho umiestniť do exteriéru alebo vysadiť z črepníka v záhrade. Aj stromček mimo domu je možné ozdobiť vkusnými prírodnými ozdobami.

Zopár predností Ihličnany v črepníkoch sa počas vianočných sviatkov uplatnia nielen v interiéroch, ale aj v zasnežených menších záhradách, na terasách a balkónoch. Ich najväčšou prednosťou je trvácnosť. Ihličie z nich neopadáva už po týždni ako pri rezaných stromčekoch a ako vianočnú dekoráciu ich možno použiť opakovane niekoľko rokov za sebou. Po uplynutí vianočného obdobia môžu črepníkové stromčeky dekorovať exteriér, napr. záhradu, terasu alebo balkón, takmer celoročne. Je vhodné zaobstarať si tieto dreviny už na jeseň, v zahraničí sa však bežne kupujú až počas adventu.


Pri kúpe treba dbať na to, aby sme vybrali len zdravý, kvalitný a najmä dobre zakorenený stromček. Ideálny jedinec by mal byť viackrát presádzaný a už na prvý pohľad sa vyznačuje vitalitou, sýtou farbou ihlíc, pravidelným usporiadaním jednotlivých vetvičiek, ale aj pevným a bohato rozrasteným koreňovým balom, ktorý po oslobodení z vegetačnej nádoby dostatočne drží svoj tvar.

Pred Vianocami

Akým spôsobom treba stromček pripraviť na bytové podmienky? Dobre zakorenený ihličnan v črepníku treba do interiéru premiestniť aspoň 10 až 14 dní pred Vianocami. Prechod do vykúrenej miestnosti musí byť postupný a nie okamžitý. Po náhlej zmene podmienok by stromček mohol začať rýchlo opadávať. Ihličnatý stromček najprv umiestnime do chladnejšej a svetlej miestnosti (na chodbu, do garáže, svetlej pivnice), kde môže zotrvať tri až štyri dni. Až potom môžeme stromček premiestniť na definitívne miesto vo vykúrenej miestnosti. Aj toto miesto by malo byť svetlé, v blízkosti okna a dostatočne vzdialené od tepelného zdroja a dverí. Ak je stromček zasadený v nevzhľadnom črepníku, môžeme ho vložiť do prúteného košíka alebo do inej zaujímavej a nepriepustnej nádoby, čím vianočný stromček získa na atraktívnosti. A potom môžeme začať s vianočnou výzdobou stromčeka.
V tomto prípade sa viac uplatní prírodný a minimalistický štýl, vhodné sú medovníky, jabĺčka, kovové a drôtené dekorácie, slamené ozdoby a pod. Pri zdobení treba dávať pozor, aby sa nepoškodili jednotlivé vetvičky, opatrnosť je na mieste najmä pri inštalácii svetiel a ťažších ozdôb. Počas pobytu ihličnanu treba sledovať vlhkosť v črepníku. Pôda v ňom by nemala nikdy celkom vyschnúť. Stromček potrebuje približne dva-tri litre odstátej vody s izbovou teplotou raz za dva dni. Pôda v črepníku však nesmie byť ani veľmi premočená a mala by medzi každou zálievkou trochu preschnúť. Každý ihličnan pestovaný v interiéri – hoci len krátkodobo – vyžaduje aj dostatok čerstvého vzduchu zvonka. Stromček udržíte v dobrej kondícii, ak každý deň miestnosť so stromčekom dobre vyvetráte.

Po Vianociach

Po uplynutí vianočných sviatkov treba stromček pripraviť na premiestnenie späť do exteriéru. Najprv by si mal privyknúť na chlad, aby po prenesení na mráz neutrpel prudký teplotný šok. Preto ho treba opäť umiestniť do chladnej a svetlej miestnosti, kde môže zotrvať najviac týždeň. Ešte pred prenesením stromčeka do exteriéru je dobré nádobu obaliť rohožou zo slamy alebo juty. Týmto spôsobom aspoň čiastočne zabránime poškodeniu koreňového systému vplyvom silnejších mrazov koncom januára a vo februári. Stromček môže v nádobe zostať približne jeden rok, potom ho treba presadiť do väčšej nádoby alebo vysadiť do záhrady. Ihličnan s koreňovým balom sa vysádza priamo do pôdy, až keď pominú silné mrazy, ideálny čas je v marci, prípadne apríli.


ĎALŠIE WEBY :: bylinky :: spolužiaci :: mráz :: best links :: my-bookmarks :: slovensko :: žilina ::
E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net © Jana Mrázová made in Slovakia