kalendár  
JAR    LETO    JESEŇ    ZIMA    home    FREEZI     

 JAR - SPRING - FRUHLING                     


  Jar (zastaralo Vesna) - je ročné obdobie trvajúce od 21. marca do 22. júna.
V miernom pásme sa vyznačuje začiatkom vegetatívnej aktivity rastlín a zvýšením aktivity živočíchov. Predlžujú sa dni, otepľuje sa. Do jari patrí mesiaca marec, apríl, máj. Jarné prázdniny sú ale aj vo februári. Jar oficiálne začína 21 marca. 
Astronomická jar začína jarnou rovnodennosťou (na severnej pologuli okolo 20. marca, na južnej 23. septembra) a končí letným slnovratom (na severnej pologuli spravidla 21. júna, na južnej 21. decembra). Termíny začiatku a konca, môžu byť o dva dni posunuté kvôli nepravidelnostiam súvisiacimi s prestupnými rokmi.
V meteorológii sú súhrnným termínom jar označené mesiaca marec, apríl a máj (na južnej pologuli: september, október a november).Rozdelenie roku na jar, leto, jeseň a zimu je zreteľne vidieť len v oblasti mierneho a subarktického pásma. V oblasti trópov ročné doby v podstate neexistujú, v subtrópoch môže byť rok rozdelený na dve obdobia - obdobie dažďov a obdobie sucha, v okolí severného a južného pólu je po celý rok zimné počasie (hrajú tu však veľkú úlohu polárny deň a noc).
ĎALŠIE WEBY :: bylinky :: spolužiaci :: mráz :: best links :: my-bookmarks :: slovensko :: žilina ::
E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net © Jana Mrázová made in Slovakia