kalendár  
JAR    LETO    JESEŇ    ZIMA    home    FREEZI     

 JESEŇ - AUTUMN - HERBST                   


  Jeseň - je jedno zo štyroch ročných období trvajúce od 23. septembra do 21. decembra, je to prechod medzi letom a zimou. V klimatických podmienkach mierneho pásma sa práve na jeseň zbiera väčšina úrody a opadavé listnaté stromy strácajú lístie. Dni sa krátia, ochladzuje sa, viac prší.
Astronomická jeseň začína jesennou rovnodennosťou - na severnej pologuli okolo 23. septembra, na južnej okolo 21. marca a končí zimným slnovratom - 21. decembra, resp. 21. júna.
V meteorológii sú súhrnným termínom jeseň označené mesiace september, október a november (marec, apríl a máj na južnej pologuli).Jeseň často vytvára v prírode úchvatné farebné scenérie, najkrajšie obrazy sa naskytujú v oblastiach s listnatým porastom v blízkosti vodných plôch.(sevená a aj oblasť južnej Ameriky, v Číne a v Japonsku). Tieto farebné krajinné scenérie nezostávajú bokom záujmu ľudí a najmä na východe USA a Kanady vzbudzujú čulý sezónny turistický ruch.
Na jeseň v mnohých krajinách začína školský rok. Je to dané historickými dôvodmi, kedy deti bežne pomáhali pri zbere na statkoch, a až keď bola úroda uskladnená, mohli chodiť do školy. Lístie má oranžovú farbu a opadáva.
ĎALŠIE WEBY :: bylinky :: spolužiaci :: mráz :: best links :: my-bookmarks :: slovensko :: žilina ::
E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net © Jana Mrázová made in Slovakia