MINERÁLKY voda


  :: ÚVOD :: ZOZNAM :: RECEPTY :: CHÉMIA :: MINERÁLY :: PITIE :: ZDRAVIE ::


Minerály sú pre život veľmi dôležité prvky. Preto ich človek musí pravidelne prijímať z potravy alebo z vody. Minerálne látky sú dôležité aj pri prevencii chorôb.
    

Niektoré slovenské pramene sa využívajú pre balneoterapiu v kúpeľných zariadeniach. Len asi stotina z existujúcich žriediel sa využíva pre plnenie a distribúciu do obchodnej siete. Ďalšie využívajú obyvatelia miest a dedín, ktoré sa nachádzajú v blízkosti prameňov.  

Kvalitu minerálnych vôd spotrebitelia oceňujú už stáročia.
Už za vlády Márie Terézie sa rozvinula jedinečná kultúra liečivých vôd, ktorá sa popri objavení a využití týchto prírodných pokladov zakladala aj na chemickej analýze a výskume liečivých účinkov minerálnych vôd.

 Nízkosodíkové minerálky pomáhajú rozpustiť a vylúčiť z tela všetky splodiny, zvýšia mierne krvný tlak a navodia lepšiu náladu. Výborne pôsobia na pleť, pomáhajú ju vypnúť a brzdia tak vrásky. Dospelý človek má denne vypiť dva a pol litra tekutín, ale nemusí mať pred sebou jednostaj pohár  (Vodu môže prijímať aj z potravín, v sto gramoch vodného melóna je deväťdesiatjeden mililitrov vody, výdatnými zdrojmi sú aj pomaranče, jablká, marhule a hrozno). 
Minerálky sú vlastne vodnými roztokmi solí, plynov a stopových prvkov. Možno si ešte spomeniete na školské časy, keď ste sa učili o kladne a záporne nabitých časticiach, katiónoch a aniónoch, práve ony sú v minerálkach. 
Na každej fľaši je uvedený kvalitatívny i kvantitatívny rozbor, teda čo všetko je v jednom litri minerálky. Môže to byť sodík, horčík, draslík, vápnik, jód, fluór, chlór, ale  i prírodný oxid uhličitý a iné prvky. Katióny určujú kategóriu vôd, rozlišujeme sodné, horečnaté, vápenaté a ďalšie druhy. 

Podľa obsahu aniónov sa delia na hydrogénuhličitanové, síranové, uhličitanové, chloridové.

LEN MÁLO SODÍKA

Človek potrebuje pre svoj život okrem iných vecí aj minerály. Ak ich je v litri menej ako jeden gram, hovoríme o jednoduchej minerálke, ak jeden až päť gramov, je slabo mineralizovaná, do pätnástich gramov stredne mineralizovaná. Vyššie hodnoty majú silne mineralizované vody. Pri  cestách do zahraničia si môžeme všimnúť nepísané pravidlo: čím má reštaurácia vyššiu úroveň, tým nižší je obsah sodíka v minerálkach, ktoré hosťovi ponúkajú. Radi zdôrazňujú, že práve ich voda je oligominerálna, čiže nízkomineralizovaná, a teda zdravá. Čo by teda človek mal vedieť, ak nechce robiť chyby a piť to, čo jeho telu prospieva? Pozorne si všímať označenie na etikete. „Všetky vody môžu mať liečivé, ale i nepriaznivé účinky. Nie každá je vhodná pre každého. Ak vás sužuje prebytočná žalúdočná kyselina, pite jednoduché kyselky. Znižujú okrem toho krvný tlak, zlepšujú chuť do jedla a zrýchľujú spracovanie potravy v žalúdku. Pri zápaloch močových ciest, chronických ťažkostiach s obličkami, žalúdočných či črevných ochoreniach a pri dne sa osvedčili zemité vody. Diabetici, žlčnikári, ale aj ľudia s ochoreniami dýchacích ciest by mali piť alkalické, čiže zásadité vody. Určite by sa im však mali vyhnúť pacienti so zápalom močových ciest. Pri nedostatku žalúdočnej kyseliny a pri zápche sú vhodné soľné vody, jódové zasa pomáhajú pri vykašliavaní hlienu a blahodarne pôsobia na štítnu žľazu. Lepšie fungovať žlčníku pomôžu síranové vody, zaberajú i pri zápche, dne a ochoreniach pečene,.

VODA Z MRAZNIČKY

Odporúča sa piť minerálky, ale dôraz je na ich striedaní, aby sa neukladal vápnik v kĺboch. Zo skúseností sa vie, že mnohí majú problém s tým, čo neustále opakujú lekári: vypiť minimálne dva litre tekutín každý deň. "Na to mám jeden naozaj dobrý, vyskúšaný trik. Fľašu minerálky alebo aj obyčajnej vody treba dať do mrazničky, a keď ju vyberieme a začne odmŕzať, pomaličky z nej upíjať. To je práve to množstvo vody, ktoré vaše telo potrebuje doplniť."

Pitie minerálnych vôd môže ovplyvniť aj pH moča (nadbytok bikarbonátov posúva pH na alkalickú a prevaha iónov vápnika na kyslú stranu).

Minerálne vody sa nevyužívajú len pri kúpeľnej aplikácii, ale aj ako významný liečivý prostriedok s vnútornou aplikáciou - pitnou liečbou. Najúčinnejšie je piť liečivú vodu pri prameni, pomaly a za chôdze.

Pitnú kúru môžeme praktizovať aj s bežnou pitnou vodou. Pitnú vodu používame na prepláchnutie organizmu, napríklad pri dne alebo pri zápaloch močových ciest.
Oveľa účinnejšie a výraznejšie účinky vykazujú minerálne vody. Tieto obsahujú viac minerálií ako 1g na 1l a vyvierajú z hĺbok zeme. Pitná kúra minerálnymi vodami môže vyvolať transmineralizáciu, teda zmenu vzájomných pomerov medzi jednotlivými minerálnymi látkami, a tak sa môže chorobný stav vyvolaný nerovnováhou minerálnych látok odstrániť.

Minerálne vody sú významným zdrojom príjmu vody aj pre zdravých ľudí v rámci pitného režimu, dôležitého pre zdravú životosprávu. Priemerná denná spotreba vody je asi 35 gramov na 1 kilogram hmotnosti. Napríklad muž s hmotnosťou 70 kg by mal denne prijať 2-2,5 litra vody. Tekutiny v podobe vody, ovocných nápojov, polievok, ovocia by sa mali prijímať rovnomerne po celý deň a zvykať si na to treba od detstva. Jednou z foriem príjmu tekutín je práve pitie minerálnej, respektíve stolovej vody.


  ĎALŠIE STRÁNKY :: bylinky :: freezi :: best :: my-book ::

E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net Jana Mrázová  made in  Slovakia

NAJ.sk