Aby mohol vzniknúť minerálny prameň, musí povrchová (dažďová, riečna) voda presakovať do hlbších vrstiev zemskej kôry, niekedy až do hĺbky 30 kilometrov. Pretekaním hrubými vrstvami zeme sa voda čistí, filtruje a stáva sa podzemným prameňom.
Voda podzemného prameňa sa v zemských hlbinách stretáva s oxidom uhličitým, ktorým sa nasycuje na slabú kyselinu uhličitú. Oxidom uhličitým nasýtená podzemná voda ešte nie je minerálna voda. Slabá kyselina uhličitá naleptáva okolité horniny, rozpúšťa ich a nimi sa obohacuje. Pramenitá voda, ktorá je obohatená o rôzne plyny (okrem oxidu uhličitého to môže byť aj sírovodík), má menšiu hustotu, a tak vystupuje na povrch. Ak sa prameň vody stretáva s horúcimi plynmi, pod tlakom týchto plynov vyviera zo zeme ako horúci prameň.
Minerálne soli vyskytujúce sa v pitných vodách, ktoré sa vylúhovali z hornín v podzemí, sú mimoriadne užitočné pre liečbu mnohých ochorení. O väčšine prvkov sa už dokázalo, že sú nielen stavebnými prvkami ľudského organizmu, ale aj zabezpečujú normálny chod látkovej premeny - sú jej biokatalyzátormi.
Bežne pijeme vodu z vodovodu, ktorá však neobsahuje pre náš organizmus životne dôležité makro- a mikro-elementy a navyše v protiklade s minerálnymi vodami je aj chlórovaná.
Minerálne vody sú v podstate veľmi zriedené roztoky rozličných solí a v širšom zmysle ich chápeme ako vody, ktoré sa od obyčajných vôd odlišujú svojim chemickým zložením a fyzikálnymi vlastnosťami:
:: prírodné minerálne vody sú vody v prírodných prameňoch, ktoré majú v mieste vyvierania obsah rozpustených pevných látok viac ako 1g/l vody.
:: prírodné liečivé vody sú
vody, ktoré vzhľadom na svoje chemické zloženie a fyzikálne vlastnosti majú vedecky dokázané blahodárne účinky na ľudské zdravie, takže ich možno využívať na liečebné účely. Ich pitím je možné mnohým chorobám nielen predchádzať, ale ich aj liečiť.
:: prírodné minerálne stolové vody sú vody, ktoré svojim chemickým zložením, fyzikálnymi a chuťovými vlastnosťami sú vhodné ako osviežujúce nápoje. Obsah rozpustených pevných látok je nižší ako
1g/l.
Liečivé vody často vykazujú komplexné účinky na celý organizmus. Mikroelementy sú aspoň také dôležité pre organizmus ako všeobecne známe vitamíny. Nie vždy sa však dostanú do organizmu stravou a nie vždy v dostatočnom množstve. Takisto príjem makro- a mikro-elementov do organizmu ma určité optimum, preto sa treba držať pokynmi na správne dávkovanie, taktiež nezabudnúť na kontraindikácie, resp. obmedzenia.
|