JAHODA OBYČAJNÁ

Fragaria vesca

POPIS :

Trváca bylina vyrastajúca z podzemka.
Listy sú zložené, trojpočetné, dlhostopkaté, na okraji zúbkaté. Vyrastajú priamo z podzemka. Ich stopky sú jemne chlpaté.
Aj obojpohlavné biele kvety vyrastajú z podzemka v súkvetí, na dlhých priamych stonkách. Jemne chlpatá stonka sa nazýva stvol, pretože listy nevyrastajú z nej, ale z podzemka.
Plod je nažka. Správne pomenovanie jahody (ovocia, nie rastliny) je plodstvo nažiek a nie plod. Drobné nažky sú vtisnuté do povrchu jahody. Z podzemka vyrastajú i poplazy, ktorými sa rastliny rozmnožujú vegetatívne. Na konci poplazu vyrastá nová mladá rastlinka, ktorá cez poplaz dostáva výživu od materskej jahody, kým sa nezakorení a neosamostatní.
VYUŽITIE :

Liečiteľstvo používa listy, vňať (nadzemné časti bylín), koreň a plodstvá, čiže jahody. Listy sa používajú proti zápalom, teda i proti katarom žalúdka a čriev (hnačkám), proti astme, chorobám obličiek a močových ciest, proti obličkovým kamienkom, krvavým hemoroidom, do kloktadiel, proti zápachu z úst a ako obklady na krvácajúce, mokvavé a zapálené rany.
Okrem toho na prípravu osviežujúceho nápoja. Korene tiež pôsobia protizápalovo. Jahody (ovocie) sú výživnou a zdravou pochúťkou a pripravujú sa z nich i sirupy, lekváre a šťava, ale okrem toho ich ľudové liečiteľstvo ordinuje proti reumatizmu, dne a podobným ochoreniam.
Sušené sa pridávajú do čajovinových zmesí a používajú sa v likérnictve. V homeopatii sa z čerstvých zrelých jahôd pripravuje esencia, ktorá sa používa na liečenie omrzlín a opuchov jazyka. Podzemok sa používa ako prostriedok proti dne a žltačke.


byliny, bylinné čaje, potravinové doplnky, šampóny, mastičky, pleťové mlieka, posilujúce vína, octy, oleje, vonné kytičky do čaju, sirupy, ...

ĎALŠIE STRÁNKY:: byliny :: tbest :: freezi :: bouk :: žilina :: slovensko :: horrors :: comedies ::  ***  freezi   BYLINY  bylinky 

zoznam byliniek::
 » alchemilka obyčajná
 » baza čierna
 » breza bradavičnatá
 » fialka roľná voňavá
 » jahoda obyčajná
 » konvalinka voňavá
 » levandula lekárska
 » lipa malolistá,veľkolistá
 » ľubovník bodkovaný
 » marinka voňavá
 » mäta prieporná
 » materina dúška
 » medovka lekárska
 » myší chvostík
 » nátržník husí
 » nechtík lekársky
 » pľúcnik lekársky
 » podbeľ liečivý
 » praslička roľná
 » prvosienka jarná
 » púpava lekárska
 » repík lekársky
 » rumanček pravý
 » rozmarín lekársky
 » šalvia lekárska
 » sedmokráska obyčajná
 » skoroceľ kopijovitý
 » slivka trnková
 » valeriána lekárska
 » veronika lekárska
 » yzop lekársky
 » žihľava dvojdomá
  
 » Choroby  čaje z rastlín
 » Éterické oleje z rastlín
 » Príprava čajov z rastlín
 » LIEČIVÉ BYLINY
jahoda.jpg