chmel

PIVO

chmel


 :: ÚVOD :: HISTÓRIA :: PESTOVANIE :: VÝROBA :: RECEPT :: ZDRAVIE ::


Pivo je akýkoľvek kvasený nápoj vyrobený zo sladového obilia a dochutený chmeľom.

Je starý ako naša civilizácia. Je starši ako víno ba vraj starší ako chlieb. Jeho vek sa odhaduje na 10 tisíc rokov a dokázatelne sa varil už v  období okolo roku 4000 pred n.l.

    
Nádoby na pivo kedysi a dnes...

Nádoby určené na pitie piva prešli veľkými zmenami. Od hlinených cez bizónie rohy, kamenné džbány, strieborné čaše, až po sklo rôzneho druhu. Naši predkovia prejavovali veľkú vynaliezavosť a fantáziu pri ich vytváraní. Niektoré z nich sú ozajstnými umeleckými skvostami a stretávame sa s nimi už iba v múzeách.

Sumeri vyrábali pivné nádoby na pitie piva v podobe plochého pohára, ktorý sa pri pití držal oboma rukami. Postupom času sa táto forma menila. Rovnako sa menili aj používané materiály. Medzi najstaršie patrili rohy zo zubra alebo býka, z ktorých pili Gálovia. Pri stretnutí sa väčšinou pilo iba z jedného rohu, ktorý si postupne všetci podávali. Veľkosť rohu a jeho obsah (v litroch) boli dokladom vážnosti lovca a jeho spoločenského postavenia. Samozrejme, okrem veľkých rohov boli aj malé rohy, ktoré si muži pripínali k pásu alebo ich nosili na dlhom remeni cez rameno.

Nádoby z pálenej hliny začali vyrábať už Gálovia, v stredoveku sa začalo s ich zdobením, ale až v období renesancie naplno rozkvitlo umenie ich výzdoby.

Vyrábali sa nádoby z kameniny, porcelánu, striebra, cínu, bronzu a potom aj zo skla. Vynaliezavosť v zdobení nepoznala hraníc. Nádoby sa maľovali, striebrili, zdobili rôznymi motívmi a podobne. V Anglicku sa vyrábali porcelánové poháre, ktoré mali na dne porcelánovú žabu, ktorá pri pití vydávala charakteristický zvuk. Nemeckí študenti zase mali svoje poháre v tvare vysokej topánky, v severských krajinách boli rozšírené nádoby z dreva...

Všetky tieto nádoby dnes už patria minulosti. V dnešnej dobe sa nepripisuje veľká váha tomu, v čom sa pivo podáva a pije. Zmenili sa zvyky a súčasný konzument väčšinou pije pivo za behu a vidí v ňom iba prostriedok na uhasenie smädu. K skutočnému vychutnávaniu piva jednoducho chýba čas.

Podľa znalcov sa pivo pije najprv zrakom. Pena sa najdlhšie udržuje v širšom pohári, ktorý sa smerom hore zužuje. Každé pivo má svoj predpísaný najsprávnejší tvar pohára a je ich skutočne veľa. Traduje však názor, že svetlé pivá by sa mali podávať v priezračných svetlých pohároch, tým väčších, čím je pivo svetlejšie. Silne peniace pivo si vyžaduje pohár, ktorý sa navrchu zužuje, aby bol obmedzený styk so vzduchom. Pivá jantárovej farby sa najlepšie pijú v širokých pohároch na stredne vysokých stopkách a čierne pivá v pohároch na vysokých stopkách, ktoré sa smerom hore nezužujú. 

 ĎALŠIE STRÁNKY :: bylinky :: freezi :: best :: my-book ::

E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net Jana Mrázová  made in  Slovakia

NAJ.sk