chmel

PIVO

chmel


 :: ÚVOD :: HISTÓRIA :: PESTOVANIE :: VÝROBA :: RECEPT :: ZDRAVIE ::


Pivo je akýkoľvek kvasený nápoj vyrobený zo sladového obilia a dochutený chmeľom.

Je starý ako naša civilizácia. Je starši ako víno ba vraj starší ako chlieb. Jeho vek sa odhaduje na 10 tisíc rokov a dokázatelne sa varil už v  období okolo roku 4000 pred n.l.

    
Podávanie piva

Aby malo pivo tú správnu chuť, treba dbať na jeho ošetrovanie, pretože je citlivé na tepelné výkyvy, ale aj na správne podávanie a nalievanie. Malo by mať iskru, dostatok hustej a trvácnej peny. Svetlé pivo má mať peknú zlatú až zlatožltú farbu, tmavé granátovú až čiernu. Preto ho musíme skladovať v čistých prevzdušnených skladoch bez zapáchajúcich produktov a chrániť ho pred slnečným teplom.

Na chuť piva má konečný vplyv aj teplota podávaného nápoja, ktorá by mala byť u čapovaného piva v lete asi 7 °C a v zime približne 7 až 10 °C a pri tejto teplote by sa malo i skladovať. Teploty nižšie ako 4 °C pivu škodia a takto podchladenému pivu často hrozí vznik chladového zákalu, naopak teplé pivo stráca chuť vplyvom unikajúceho oxidu uhličitého, pričom môže nadmerne peniť, a to znižuje manipuláciu pri čapovaní. Samozrejme, treba hovoriť aj o estetickej stránke, veď nie je nič krajšie, ako pohľad na pohár s iskrivým priesvitným mokom s bielou penou na vrchu. Preto je dôležité používať čisté a vhodné poháre, ktoré majú byť z bezfarebného skla, s hladkými okrajmi a rovnými plochami.

V poslednom čase sa začali aj výrobcovia viac zaujímať o odlíšenie svojich výrobkov od ostatných, takže pri nákupe máme lepší prehľad a lepší výber. Prečítajte si článok o predaji piva.

Ako správne nalievať pivo

Možno niektorí viete, že pena na pive nie je iba na ozdobu, ale chráni pivo pred kontaktom so vzduchom, ktorý spôsobuje rýchly únik chuti. Pena sa najlepšie vytvorí, ak pohár nakloníme a pivo z fľašky nalievame pomaly na vnútornú stranu pohára, po skle a nie prudko zvrchu. Keď je pohár naplnený asi do polovice, postavíme ho kolmo a ďalej dolievame po malých dávkach. Keby sme nalievali pivo po stenách pohára až do vrchu, neunikol by z neho žiaden oxid uhličitý a pena by vyzerala ako nejaká nálepka. Je to síce oxid uhličitý, ktorý dodáva pivu iskrivosť a osviežujúcu silu, ale jeho veľké množstvo tieto vlastnosti ničí.

Keď si kupujete pivo, nezabudnite si pozrieť dátum minimálnej trvanlivosti. Vyberajte si iba číre pivo bez usadenín (to sa nevzťahuje na kvasnicové pivo, ktoré je stále zakalené). Ak by si niekto myslel, že sa dlhšie uchováva jeho kvalita v zelenej fľaške, mýli sa, lebo farba fľaše (zelená, hnedá alebo iná) nemá na ňu žiaden vplyv.

poháre na pivo.  


 ĎALŠIE STRÁNKY :: bylinky :: freezi :: best :: my-book ::

E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net Jana Mrázová  made in  Slovakia

NAJ.sk