VODA

NÁPOJE

voda


 :: ÚVOD :: PRÍPRAVA :: SLOVNÍK BARMANA :: RECEPTY :: ZDRAVIE ::


Bez potravy ľudia prežívajú týždne, ale bez vody len niekoľko dní väčšinou 2 - 3 dni. Najdlhšia doba prežitia bez vody je údajne 17 dní.
    

Voda je v každej telesnej bunky, ale jej obsah v rôznych tkanivách je rozdielny. Celkové množstvo telesné vody závisí na veku a skladbe tela. 
U väčšiny dospelých osôb tvorí voda asi 60 % telesnej hmotnosti a 70 % aktivnej telesnej hmoty. Svalnatejší jedinci majú preto vyšší podiel vody, pretože svaly obsahujú takmer trikrát toľko vody ako tukové tkanivo. S postupujúcim vekom podiel vody klesá, zatiaľčo po narodení tvorí 75%, v starobe už len 50 %. U dospelého človeka sa denne vymení 6 % telesné vody, u kojencov dokonca 15 %.

POTREBA TEKUTÍN (v ml) na 1 Kg TELESNEJ HMOTNOSTI  

kojenci 110
deti do 10 rokov  40
dospelí pri 22°C 22
dospelí pri 37°C  38

NEALKOHOLICKÉ NÁPOJE
Väčšina nealkoholických nápojov nemá prakticky žiadnu nutričnú hodnotu. Pokiaľ nie sú osladené umelým sladidlom, sú skôr bohatým zdrojom cukru.

OVOCNÉ NÁPOJE, MINERÁLNE VODY, SÓDOVÉ VODY
- niekedy obsahujú malé množstvo vitamínu C, niektoré umele ochutené nápoje obsahujú pridaný vitamín C. Časť nealkoholických nápojov je sýtená kysličníkom uhličitým - napr. sódová voda a minerálne vody, ktoré obsahujú naviac i minerálne soli. Pripisujú sa im rôzne liečivé vlastnosti. Ich výhodou je, že majú nízku energetickú hodnotu. 

COLA
- v súčastnej dobe obľúbená, mimo značného množstva cukru (10,5 g/100g) obsahuje i malú dávku kofeínu. Z nutričného hľadiska je treba varovať pred vysokým obsahom cukru, ktorý môže značne ovplyvniť dennú kalorickú bilanciu. (Napr. kalorická hodnota 200 ml fľašky Coly je asi 80 kcal a obsah cukru je 20 g, inak nieje žiadnym nutričným prínosom). Sladké nápoje vytlačujú najmä u detí a mladistvých cennejší zložky stravy (ovocie a zeleninu) a zanedbateľné nie sú ani finančné nároky na spotrebiteľa. 

KÁVA
- obsahuje mnoho látok chuťových, ale i malé množstvo draslíka a nikotínové kyseliny.
- väčšina spotrebiteľov oceňuje kávu pre jej obsah kofeínu, ktorý má povzbudivý účinok.Obsah kofeínu (mg) v 225 g porcii nápoja v rôzne pripravovanej káve a niektorých iných nápojoch

prekapávaná káva 155
instantná káva 66
čaj 50
kolové nápoje 24 - 40
kakao 6
bezkofeínová káva 3

- káva krátkodobo ovplyvňuje krvný tlak a pripravovaná ako "turek" môže u niektorých osôb krátkodobo zvýšiť i cholesterolémiu.
- epidemiologické dôkazy pre vzťah konzumácie kávy a rizika vzniku ischemickej choroby srdca a rakoviny sú však chabé a rozporné.
- pre milovníkov kávy, ktorí sa chcú vyhnúť skutočným i domnelým nepriaznivým účinkom kofeínu, ponúka trh kávu bez kofeínu.

 ČAJ
- čaj sa dostal do Európy z Číny v polovine 18. storočia a postupne sa stal obľúbeným nápojom predovšetkým v Anglicku. Nahradil čaj dovážený z Cejlónu a Indie.
- u nás sa vyrábajú čaje z najrôznejších listov a plodov. Často sa im pripisujú liečivé účinky.
- je zdrojom niektorých stopových prvkov - mangánu a fluóru, obsahuje i malé množstvo riboflavínu a niacínu.
- silný čaj vo väčšom množstve narušuje vstrebávanie železa. - Väčšia šálka (150 ml) čaju, pripravená z 5g čaje obsahuje: 50 - 80 mg kofeínu, 0,2 - 0,5 mg fluóru, 1 mg mangánu, 0,02 vitamínu B2 a 0,2 mg nikotínovej kyseliny.
- pitie čaju nieje spojované so zvýšeným rizikom žiadneho chronického ochorenia. 

KAKAO
- kakaový prášok je síce bohatý zdroj kalórií, bielkovín i tuku, niektorých minerálnych látok a vitamínov, ale vzhľadom k malému množstvu, ktoré sa používa na prípravu nápoja, je jeho prínos zanedbateľný.
- nutričná hodnota kakaového nápoje je daná skôr mliekom, z ktorého sa nápoj pripravuje.

.


  ĎALŠIE STRÁNKY :: bylinky :: freezi :: best :: my-book ::

E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net Jana Mrázová  made in  Slovakia

NAJ.sk