mlieko

MLIEKO

mlieko


  :: ÚVOD :: PRÍPRAVA :: RECEPTY :: ENERGIA :: ZDRAVIE ::


: ENERGIA :

 Viac ich je v mlieku a mliečnych výrobkoch s vyšším obsahom tuku. Mliečny cukor je tiež dôležitým zdrojom energie, priaznivo ovplyvňuje črevnú flóru a pôsobí proti úbytku vápnika. Mlieko je zdrojom minerálnych látok najmä vápnika potrebného pre
tvorbu kostí a chrupu. 
    
Mlieko je zdrojom plnohodnotných bielkovín, vápnika a ďalších minerálnych látok, viacerých vitamínov (A, B komplexu atď.). Mliečny tuk svojím vysokým obsahom cholesterolu a nasýtených mastných kyselín výrazne podporuje sklerotické procesy ciev. Dávame preto prednosť nízkotučným mliečnym výrobkom, ktoré sú ako zdroj vápnika ťažko nahraditeľné. Mnoho ľudí má problémy s ťažko stráviteľnou bielkovinou - kazeínom. U niekoho je možná precitlivenosť na mliečny cukor laktózu. Pre týchto ľudí sú prijateľnejšie a ľahšie stráviteľné výrobky natrávené mliečnym kvasením (jogurt, tvaroh). Jogurty upravujú črevnú bakteriálnu flóru, najmä ak bola poškodená napr. hnačkovým ochorením alebo užívaním antibiotík.

Odporučená konzumácia : 2 - 3 porcie denne
1 porcia = 250 ml mlieka alebo 150 ml jogurtu alebo 50g tvrdého syra )
= 280 mg vápnika
100 ml mlieka obsahuje 120 mg vápnika

Základným zdrojom vápnika je nízkotučné mlieko a výrobky z neho.
Okrem mlieka sú dobrým zdrojom vápnika orechy (vlašské, lieskové), ryby, strukoviny, mak, listová zelenina (vňať zeleru), ovsené vločky, celozrnné pečivo, rôzne semená (sezamové). Tieto potraviny sú súčasne tiež dobrým zdrojom veľmi dôležitého minerálu - horčíka.

  ĎALŠIE STRÁNKY :: bylinky :: freezi :: best :: my-book ::

E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net Jana Mrázová  made in  Slovakia

NAJ.sk