kalendár  
JAR    LETO    JESEŇ    ZIMA    home    FREEZI     

 OKTÓBER - OCTOBER - OCTOBRE - OKTOBER - ŘÍJEN  

Pranostiky na tento mesiac


  Október je podľa gregoriánskeho kalendára desiaty mesiac v roku. Má 31 dní a jeden siedmich mesiacov o dĺžke 31 dní.
Český názov říjem bol dovodený od jelenej ruje (řije).
Október je obvykle spojený s obdobím jesene na severnej pologuli a jari na južnej pologuli, kde je sezónny ekvivalent aprílu na severnej pologuli a naopak.
Existuje tiež v nárečiách názov seveň.

V bežných rokoch január začína v rovnaký deň v týždni v októbrer, ale žiadne ďalšie mesiace začínajú v rovnaký deň v týždni ako október. Október končí v rovnaký deň v týždni ako február a január v bežných rokoch. V priestupných rokoch október začína v rovnaký deň ako august minulého roka.V pôvodnom rímskom kalendári ôsmy mesiac (lat. octo = osem) v roku, kým ešte neboli zaradené do kalendára január a február. Bol to mesiac, v ktorom obyčajne končievali vojenské výpravy, preto jedným z hlavných sviatkom bolo tzv. armilustrium – čistenie zbraní a ich ukladanie do chrámu.

 ♦ mesiac zdravých zubov
 ♦ mesiac úcty k starším

Posledný deň v mesiaci sa vo svete slávi tzv. Halloween resp. Samhain - obdoba našich Dušičiek.


Pôvodný rímsky kalendár mal desať mesiacov, v ktorom najmä druhá polovica mesiacov bola označená jednoduchou číslovkou: september = siedmy mesiac (lat. septem = sedem), október – ôsmy mesiac (lat. octo = osem), november – deviaty mesiac, december – desiaty mesiac (lat. decem = desať). Druhý rímsky kráľ Numa Pompilius v roku 153 pnl zaradil do kalendára ešte dva mesiace – január (januarius = Janov mesiac), a február (z lat. februa = choroba). Tieto dva mesiace zaradil na začiatok kalendára, takže sa ostatné mesiace posunuli, ale ich pôvodný názov zostal.
ĎALŠIE WEBY :: bylinky :: spolužiaci :: mráz :: best links :: my-bookmarks :: slovensko :: žilina ::
E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net © Jana Mrázová made in Slovakia