kalendár  
JAR    LETO    JESEŇ    ZIMA    home    FREEZI     

 NOVEMBER - NOVEMBER - NOVEMBRE - NOVEMBER - LISTOPAD  

Pranostiky na tento mesiac


  November je jedenásty mesiac gregoriánskeho kalendára v roku. Má 30 dní.
Existuje tiež poetický názov listopád (listopad, čo je november po česky) a v nárečiach názov studeň. Názov je odvodený od padania lístia, ktoré je v túto ročnú dobu v stredoeurópskych prírodných podmienkach typické.
V cirkevnom kalendári, podľa toho, na ktorý deň pripadá Štedrý deň, advent začína poslednú nedeľu v novembri alebo prvú nedeľu decembra.


Jeho pôvod pochádza zo starého rímskeho kalendára, a pôvodne to bol deviaty (lat. novem = deväť) mesiac v desaťmesačnom kalendári.


Pôvodný rímsky kalendár mal desať mesiacov, v ktorom najmä druhá polovica mesiacov bola označená jednoduchou číslovkou: september = siedmy mesiac (lat. septem = sedem), október – ôsmy mesiac (lat. octo = osem), november – deviaty mesiac, december – desiaty mesiac (lat. decem = desať). Druhý rímsky kráľ Numa Pompilius v roku 153 pnl zaradil do kalendára ešte dva mesiace – január (januarius = Janov mesiac), a február (z lat. februa = choroba). Tieto dva mesiace zaradil na začiatok kalendára, takže sa ostatné mesiace posunuli, ale ich pôvodný názov zostal.
ĎALŠIE WEBY :: bylinky :: spolužiaci :: mráz :: best links :: my-bookmarks :: slovensko :: žilina ::
E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net © Jana Mrázová made in Slovakia