kalendár  
JAR    LETO    JESEŇ    ZIMA    home    FREEZI     

 MÁJ - MAY - MAI - MAI - KVĚTEN  

Pranostiky na tento mesiac


  Máj je piaty mesiac gregoriánskeho kalendára v roku. Má 31 dní.

Už od 13. storočia je mesiac máj spojený s ľudovými oslavami, napr. stavanie májov alebo pálenie čarodejníc - morien, je považovaný za mesiac lásky.
1. mája je medzinárodná sviatok práce a druhú májovú nedeľu sa slávi sviatok matiek.

Mesiac máj sa začína rovnaký deň v týždni ako január budúceho roka. Žiadny iný mesiac v bežnom roku nezačína rovnakým dňom v týždni ako máj.

Máj
 ♦ mesiac lásky
 ♦ mesiac obetí komunizmu
 ♦ mesiac požiarnej ochrany


V starom rímskom kalendári bol tento mesiac zasvätený bohyni Maji (lat. Flos – kvet), preto s a v tento mesiac oslavoval aj jeden z veľkých rímskych sviatkov – ''floralie''.


Pôvodný rímsky kalendár mal desať mesiacov, v ktorom najmä druhá polovica mesiacov bola označená jednoduchou číslovkou: september = siedmy mesiac (lat. septem = sedem), október – ôsmy mesiac (lat. octo = osem), november – deviaty mesiac, december – desiaty mesiac (lat. decem = desať). Druhý rímsky kráľ Numa Pompilius v roku 153 pnl zaradil do kalendára ešte dva mesiace – január (januarius = Janov mesiac), a február (z lat. februa = choroba). Tieto dva mesiace zaradil na začiatok kalendára, takže sa ostatné mesiace posunuli, ale ich pôvodný názov zostal.
ĎALŠIE WEBY :: bylinky :: spolužiaci :: mráz :: best links :: my-bookmarks :: slovensko :: žilina ::
E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net © Jana Mrázová made in Slovakia