kalendár  
JAR    LETO    JESEŇ    ZIMA    home    FREEZI     

 JANUÁR - JANUARY - JANVIER - JANUAR - LEDEN  


  Január je prvý mesiac roka v Gregoriánskom kalendári a jeden zo siedmich mesiacov s dĺžkou 31 dní.
Existujú tiež v nárečiách názvy ľaden a veľký sečeň alebo sečeň. Český názov mesiaca pochádza od slova ľad - mesiac ľadu. Pôvodne bol tento mesiac vo východnej Európe označovaný ako mesiac vlka.

Január začína vždy rovnakým dňom v týždni ako máj predchádzajúceho roka a rovnaký deň ako október s výnimkou prestupného roku. Vtedy pripadá prvý januárový deň na rovnaký deň v týždni ako prvý deň apríla a júla.
Astrologicky je na začiatku januára Slnko v znamení Kozorožca a končí v znamení Vodnára. V astronomických termínoch začína v súhvezdí Strelca a končí v Kozorožca.
Január je pomenovaný podľa Jana, rímskeho boha dverí a brán, začiatku a konca, preto býval zobrazovaný s dvomi tvárami – jednou hľadel do minulosti, druhou do budúcnosti. Pôvodný rímsky kalendár sa skladal z desiatich mesiacov (304 dní). Rimania pôvodne považovali zimu za nemesačné obdobie.Vraj okolo roku 700 pred Kr. Romulov nástupca kráľ Numa Pompilius pridal mesiace január a február, čím zosúladil kalendár so štandardným lunárnym rokom (354 dní). Rímska poverčivosť ohľadom párnych čísel vyústila do stanovenia dĺžky roka 355 dní.

Spočiatku bol január v rímskom kalendári až 11. mesiac v roku. Až v roku 153 došlo k zmene začiatku roka z 1. marca na 1. január. Hoci Marec bol pôvodne prvým mesiacom, pre túto pozíciu určili január, pretože vtedy boli zvyčajne volení konzuli.
Prvý deň roka sa nazýva Nový rok.


Pôvodný rímsky kalendár mal desať mesiacov, v ktorom najmä druhá polovica mesiacov bola označená jednoduchou číslovkou: september = siedmy mesiac (lat. septem = sedem), október – ôsmy mesiac (lat. octo = osem), november – deviaty mesiac, december – desiaty mesiac (lat. decem = desať). Vraj druhý rímsky kráľ Numa Pompilius v roku 153 pnl zaradil do kalendára ešte dva mesiace – január (januarius = Janov mesiac), a február (z lat. februa = choroba). Tieto dva mesiace zaradil na začiatok kalendára, takže sa ostatné mesiace posunuli, ale ich pôvodný názov zostal.
ĎALŠIE WEBY :: bylinky :: spolužiaci :: mráz :: best links :: my-bookmarks :: slovensko :: žilina ::
E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net © Jana Mrázová made in Slovakia