lístky

ČAJ

lístky


 home : HISTORIA : DAR : DRUH : PESTOVAŤ : PRÍPRAVA : RECEPT : ZDRAVIE


Čaj je príjemný a obľúbený nápoj, ktorý prináša každodenné poteše-nie miliónom ľudí na celom svete. Má silný osviežujúci účinok, takže sa výborne hodí, keď potrebujeme podať mimoriadny pracovný výkon. Čaj poskytuje zdroj látok, ktoré pomáhajú predchádzať veľkému množstvu chorôb.

    
INDIA

Darjeeling green FTGFOP 1 Sungma - Nefermentovaný čaj špičkovej kvality z oblasti Darjeelingu. Má jemnú typicky zvieravú chuť, pre ktorú je vysoko cenený.

Assam green SFTGFOP I Jogamaya - K originálnemu názvu netreba nič dodávať. Asamské čajovníky sa pestujú pre výraznú vôňu a plnú chuť lístkov. Len nepatrné množstvo assámskeho zberu je určené na produkciu zeleného čaju, ktorý je zpravidla veľmi chutný, takže chutí aj laikom.

Korakundach BIO FOP - Tento čaj je produkovaný v najvyššie položených miestach Nillgiris. Má vynikajúcu chuť.

CEYLON

Bio Ceylon green - Je to vzácnosť z Ceylonu. Silná a plne aromatická chuť, malý obsah Taninu. Vysoko kvalitný čaj z kontrolovanej biologicky čistej oblasti.

ČÍNA,THAIWAN

Formosa Gunpowder - Silný rezký čaj, zaujímavá zmena oproti čínskym pevninským čajom typu Gunpowder. Lístky sú pôvabne zvinuté do tradičných guličiek. Čajový nápoj je svetlý a priezračne zelený.

Chun Mee - Taktiež sa píše Zhen Mei. - Názov týmto kvalitným jarným zeleným čajom dal tvar ich lístkov, ktorý pripomína jemné obočie mladého dievčaťa. Tento jemne dráždivý čaj sa zalieva viackrát. Lúhuje sa veľmi krátko, pretože sa z neho rýchlo uvoľňujú všetky, teda aj nežiadúce zložky. Je to jemne trpký zelený čaj z čínskej provincie Chun Mee.

China Gunpowder - Lístky sa tvarujú do guličiek podobných strelnému prachu, ktorý sa používal ako strelivo v sedemnástom storočí. Tento čaj bol jedným z prvých čajov, ktorý sa z Číny do Európy dovážal, preto je tu dodnes najznámejší. Pôvodne sa lístky vynuli ručne, teraz sa väčšina týchto prác robí strojovo. Čerstvosť lístkov si overíte stlačením guličky v prstoch. Ak je čerstvá, mala by tlak vydržať, inak sa rozdrobí. Strelný prach sa často používa v zmesi s divou mätou klasnatou (Mentae spicata). Čistá ostrá chuť tohto zeleného čaju je tak jemne tlmená sladkosťou mäty, ktorá pôsobí taktiež priaznivo na trávenie. Všetky druhy strelného prachu poskytujú tmavo sfarbený nápoj.

Dračia studňa - Tento obľúbený čaj pochádza z Chang-čou v provincii Che-tiang. Jeho sladká jemná chuť inšpirovala básnikov od dôb Juových až po súčasnosť. Lístky Dračej studne sú ploché, dlhé a sviežo zelené a pripravíte z nej niekoľko nálevov jemnej, kvetinovej vône a chuti. Nálev je žltozelený. Miesto zvané Dračia studňa skutočne existuje.

Príprava: 3-4g čaju na čajovú šálku zalejeme vriacou vodou a necháme 2-3 min lúhovať a pomaly odpíjame. Zostávajúcu tretinu čaju v šálke doliať vriacou vodou. Možno opakovať 3x.

Yunnan green - Zelený čaj s provincie Yunnan, príjemnej vône a chuti. Tento jemný zelený, príjemne zvieravý čaj neutrálnej chuti sa vyrába z rovnako veľkých sviežich zelených pupencov so zašpicatenými vrcholkami, ktoré prepožičiavajú nápoju jeho čistú chuť.

Zhu Lan Hua Tea - Plne korenený zlatý nálev,čaj má tmavé listy s bielymi špičkami.

China Sencha - Typický zelený čaj.

China Sweet Osmanthus - Tradičný Čínsky čaj obohatený bielymi kvetmi rastliny Osmanthus. Nálev má zaujímavú, voňavú jemne sladkastú chuť.

China Young Hyson - Ľahko stočené, nie celkom guľaté čajové listy, príjemná aróma.

China Yunana Lu-Cha - Typický čínsky zelený čaj dobrej kvality.

China Show Mee - Tradičný čínsky zelený čaj s jemným nádychom kvetinovej vône.

Fancy Melange - Špeciálná zmes zelených čajov Chun Mee a Gunpowder s vysokohorským čiernym čajom China Lichee, ktorý mu dodáva nasládlu chuť a Rosen Tee s ružovými kvetmi a charakteristickou arómou.

China – Shen - Jemné lístky prinášajú charakteristicky čínsku kvalitu čaju. Jemne zvinuté špičky čajových lístkov dávajú tomuto čaju špeciálnu chuť.

VIETNAM

Vietnam Green typ Sencha - Kvalitný vietnamský zelený čaj typu Sencha.

JAPONSKO

Japan Bancha - Kvalitatívne vyvážený druh zeleného čaju s veľkými zvinutými listami. V Japonsku sa pije k jedlu miesto stolového vína. Má najviac vápnika a železa a menej teinu ako ostatné zelené čaje. Preto je vhodný pre všetkých milovníkov čaju, citlivých na tein.

Japan Genmaicha - Japonská špecialita - zelený čaj Sencha s praženou ryžou a sézamovými semienkami. Neobvyklá vôňa a chuť po všetkých zložkách. Je to pravé pre milovníkov čaju, ktorí rozumejú žartom.

Japan Sencha - Tvorí 80 % všetkého čaju vyrábaného v Japonsku. Lístky sa po zbere jemne naparujú. Býva niekedy označovaný ako ichiban – cha (prvý zber), alebo nibab – cha (druhý zber). Príjemne vonia po tráve a jeho vôňa sa snúbi s horkosťou a sladkosťou. Je to krehký a jemný jarný čaj. Typický zelený čaj svetlého nálevu z oblasti Shizuoka. Vyrába sa väčšinou pre japonský trh.

Japan Houjicha - Pražený čaj podobný čaju Bancha. Typická pražená chuť.

Japan Kokaicha - Znamená doslova stlačený čaj. Neskladá sa z lístkov, ale z čajového prášku, ktorý je zmiešaný s rýžou a stlačený do tvaru tyčinky. Kokaicha poskytuje čajový pôžitok s jemne nasladlou chuťou. Obsahuje značné množstvo teínu.
Zelené čaje ochutené

Cap Verde - Zelený čaj kúsky jahody, kvety slnečnice, aróma.

Japan Cherry - Zelený čaj Sencha s višňou, aróma.

Vanilka green - Zelený čaj s kúskami vanilky.

Earl Grey - Zelený čaj s kvetom nevädze poľnej a bergamotovou arómou.

Madam Butterfly - Zelený čaj Sencha s kúskami broskyne a kvetmi slnečnice.

318 Jarný - Zelený čaj, kvety ruže, kúsky bielej čokolády, kvet bodliaku, aróma.

320 Jarný - Zelený čaj, kvety slnečnice, kvety ruže, aróma.

Karibik - Zelený čaj Chun Mee s kúskami ananásu, kvet slnečnice, aróma.

Lemon - Zelený čaj, ibištek, citrónová kôra, aróma.

Deep Forest - Zelený čaj, brusnica, bezinka, malina, kvet nevädze, aróma.

Harmónia - Zelený čaj, kvety ruže, mango, papája, hrozienka, malina, jahoda, aróma.

Paradise - Zelený čaj, kvety slnečnice, pomarančová kôra, aróma.

Jasná hviezda - Zelený čaj, kúsky marhule, kúsky bielej čokolády, kvet divozelu a bodliaku, aróma.

Karamel – smotana - Zelený čaj, kúsky karamelovej čokolády, aróma.

Mauricius - Zelený čaj, kúsky kokosu, papáje, manga, kvet nevädze a divozelu, aróma.

Victória - Zelený čaj, kúsky slivky, čerešne a jablka, kvet ruže a harmančeka rímskeho, aróma.

Tuarég - Zelený čaj Gunpowder, nana mäta.

Romantica –Čaj Lásky - Zelený čaj s kúskami jahody, Muira Puama, aróma. Muira Puama je tradičné afrodisiakum. Je užívané domorodým obyvateľstvom Južnej Ameriky pre zvýšenie sexuálnej túžby a podpory mužnosti.

Všeobecná príprava zeleného čaju: - Dávkovanie: 2-3 gramy, asi čajová lyžička, zalejeme prevarenou vodou, korú sme nechali 5-7 minút vychladiť na 80 stupňou, u japonských čajov na 70 stupňov a necháme 2 minúty vylúhovať.
Jasmínové čaje

China jasmín-klasik - Jemne trpký zelený čaj s jasmínovými kvetmi. Kvety jasmínu sa v Číne používajú k prevoňaniu zelených čajov takmer desať storočí, už od dynastie Sung (960-1279 n.l.). Sú medzi ostatnými kvetmi používané výnimočne, pretože sa otvárajú iba v noci. Kvalita zeleného čaju a kvalita jasmínu ovplyvňujú kvalitu hotových čajov. Za najlepšie sa považujúčaje z provincie Fu-tien.

China jasmín - Čínsky zelený čaj s jasmínovými kvetmi.ĎALŠIE STRÁNKY :: bylinky :: freezi :: best :: my-book ::

E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net Jana Mrázová  made in  Slovakia

NAJ.sk