lístky

ČAJ

lístky


 :: ÚVOD :: HISTÓRIA :: PESTOVANIE :: PRÍPRAVA :: RECEPTY :: ZDRAVIE ::


Čaj je príjemný a obľúbený nápoj, ktorý prináša každodenné poteše-nie miliónom ľudí na celom svete. Má silný osviežujúci účinok, takže sa výborne hodí, keď potrebujeme podať mimoriadny pracovný výkon. Čaj poskytuje zdroj látok, ktoré pomáhajú predchádzať veľkému množstvu chorôb.

    Zelený čaj chráni organizmus pred niekoľkými druhmi rakoviny, kardiovaskulárnymi chorobami, obličkovými kameňmi, bakteriálnymi infekciami a zubným kazom. Okrem toho čaj obsahuje veľa iných blahodarných zlúčenín - napríklad vitamíny a fluoridy.

čaj – zdravie a vitalita z čajovníka

Príchod zeleného čaju do Európy
Zelený čaj ktorý používa čínska medicína už štyritisíc rokov a je v Európe v obľube iba od začiatku 90 - tych rokov, získava čoraz väčšiu obľubu aj na západe. Jeho spotreba sa na tomto svetadiele zvýšila od roku 1990 desaťnásobne. Ale úplná novinka to nie je, pretože prvý čaj, ktorý Holanďania priviezli do Európy okolo roku 1610 bol čaj zelený. Čierny čaj sa presadil až neskôr, hlavne vo Veľkej Británii, pretože jeho tmavohnedá farba Britom pripomínala farbu piva, zatiaľ čo bledý nálev zeleného čaju vrhal asociácie na liečivá.

Horúci čaj s príjemnou arómou totiž nielen osvieži, ale pôsobí aj ako jemný liek.
Jedenásť dôvodov prečo piť zelený čaj:

1. Znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb
2. Posiľňuje cievy
3. Znižuje riziko ochorenia na rakovinu
4. Zlepšuje stav chrupu a kostí
5. Zvyšuje obranyschopnosť organizmu pri chrípkových a iných vírusových ochoreniach
6. Zabraňuje infekciám
7. Znižuje obsah cholesterolu, zvlášť typu LDL
8. Je prirodzeným diuretikom
9. Osviežuje telo a zbavuje ho únavy a napätia
10. Napomáha lepšiemu sústredeniu
11. Má vynikajúcu chuť

Typická vôňa a vzhľad:

Čínsky zelený pevninský čaj je zo všetkých čajov najlepší, jeho sladkosť a mierne trávová chuť je lahodná, osviežujúca a harmonicky komplexná. Niekedy je zvieravý, ale obyčajne je veľmi chutný a príjemne sladký. Aróma čínskeho čaju môže byť veľmi intenzívna so sviežou sladkastou príchuťou, ktorá umocňuje pôžitok pri jeho pití. Čím je čaj kvalitnejší, tým viac nálevov z neho možno pri jednom podávaní pripraviť. Nie je neobvyklé napríklad lístky Dračej studne zalievať štyri až päť krát. Tento obľúbený čaj pochádza z Chang-čou v provincii Che-tiang. Jeho sladká jemná chuť inšpirovala básnikov od dôb Juových až po súčasnosť. Lístky Dračej studne sú ploché, dlhé a sviežo zelené a pripravíte z nej niekoľko nálevov jemnej, kvetinovej vône a chuti. Nálev je žltozelený. Miesto zvané Dračia studňa skutočne existuje.

Zatiaľ čo sa v Číne pestujú stovky druhov zelených čajov, obmedzuje sa Japonsko iba na dvanásť. Vo väčšine prípadov sú čaje pomenované jednoducho podľa svojho vzhľadu. Typickým rysom japonských zelených čajov je ich trávová príchuť a sýta zelená farba. Japonský čaj je jedným z najsevernejšie pestovaných druhov a zber prebieha tri až štyrikrát do roka. Na vývoz je určené množstvo menšie ako jedno percento, takže jediná možnosť ako ochutnať japonský čaj je žiť v tejto zemi. Japonci oceňujú viac istú rybiu príchuť namiesto zemitej, ktorú preferujú Číňania. Čínske čajové kríky, dovezené do Japonska, bohužiaľ podstúpili veľmi mnoho krížení. Najznámejšie názvy japonských čajov sú: Sencha, Gyoko, Genmaicha a Bancha.

zoznam čajov


ĎALŠIE STRÁNKY :: bylinky :: freezi :: best :: my-book ::

E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net Jana Mrázová  made in  Slovakia

NAJ.sk