lístky

ČAJ

lístky


home : HISTORIA : DAR : DRUH : PESTOVAŤ : PRÍPRAVA : RECEPT : ZDRAVIE


Čaj je príjemný a obľúbený nápoj, ktorý prináša každodenné poteše-nie miliónom ľudí na celom svete. Má silný osviežujúci účinok, takže sa výborne hodí, keď potrebujeme podať mimoriadny pracovný výkon. Čaj poskytuje zdroj látok, ktoré pomáhajú predchádzať veľkému množstvu chorôb.

    

PRÍPRAVA ČAJU

Príprava čiernych a zelených čajov

Jednu čajovú lyžicu (odpovedá našej kávovej) na každých 1,5 dl vody plus jednu naviac na konvicu zalejte vriacou vodou. Iba u zeleného čaje by mala byť voda trochu ochladená (70 – 80 °C u čínskych zelených čajov, 60 – 70 °C u japonských zelených čajov)

Doporučené doby vyluhovania:

Čierny čaj 3 – 5 minút
Darjeeling First Fush 2 – 3 minúty
Oolong 2 minúty
Čínsky zelený čaj 2 – 3 minúty
Japonský zelený čaj 1,5 – 2 minúty
Čierny čaj aromatiozovaný 2,5 – 3 minúty
Ovocný + bylinný čaj 5-8 minút
Ovocno zelený 5 minút

Príprava Lapacho

4 čajové lyžičky kôry Lapacho nasypte do 1 litru vriacou vody, 5 minút nechejte povarit a ďalších 15 minút vylúhovať. Hotový čaj môžete ľahko osladiť alebo zmiešať s bylinným či ovocným čajom. Môže sa piť teplý alebo studený behom dňa ( najlepšie však na lačný žalúdok ). K príprave čaje Lapacho sa nesmú používať nádoby z hliníku ! Naopak vhodné je sklo nebo porcelán. Hotový neochucený nálev je lahodný, aromatický. Zdánlivo pripomína dubovú kôru ochucenou citrónem.

Príprava Maté

v Tradične sa maté pripravuje v tzv. kalabassa ( vysušené tykvové slupce ) a poté sa pije horké nebo chlazené pomocí bombilly (kovové slánky).
v Do kalabassy nasypte 2-3 čajové lžičky lístkov maté a prelijte mírne teplou vodou tak, aby lístky získaly pevnou konzistenci. Po nekolika minútách Zalejte vriacou vodou a nechajte 3 minúty vylúhovať. Opatrne do kalabassy vsuňte bombillu a osvežující nápoj môžete pomalu popíjet.
v Aby sa do slánky nedostali žiadne lístky, je na jejím spodním konci malé sitko. Nepripravujte príliš silný nálev, aby sa Vám bombilla neupchala!
v Tento proces môžete z jednej dávky maté opakovať až päťkrát. Vylúhujte však vždy maximálne 3 minúty.
V prípade potreby použite na ochutenie cukor, citrón, pomaranč, rum, koňak nebo mlieko.

Príprava Rooibos

1. Premyte konvicu horúcou vodou.
2. Nasypte do nej rooibos – jednu čajovú lyžicu na každú šálku.
3. Zalejte vriacou vodou.
4. Nechajte 2 - 3 minúty vylúhovať. Nápoj je pripravený.

ĎALŠIE STRÁNKY :: bylinky :: freezi :: best :: my-book ::

E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net Jana Mrázová  made in  Slovakia

NAJ.sk