lístky

ČAJ

lístky


 :: ÚVOD :: HISTÓRIA :: PESTOVANIE :: PRÍPRAVA :: RECEPTY :: ZDRAVIE ::


Čaj je príjemný a obľúbený nápoj, ktorý prináša každodenné poteše-nie miliónom ľudí na celom svete. Má silný osviežujúci účinok, takže sa výborne hodí, keď potrebujeme podať mimoriadny pracovný výkon. Čaj poskytuje zdroj látok, ktoré pomáhajú predchádzať veľkému množstvu chorôb.

    

Pestovanie čaju:

Čajovník (Camellia sinensis) sa pestuje v tropických až subtropických plantážach do nadmorskej výšky až 2100 m nad morom. V čím väčšej výške sa pestuje, tým menší je ker a menej sa koná jeho zber. Zato o to kvalitnejší je čaj samotný. Necháva sa dorásť do veľkosti 1m pre jeho ľahší zber. Jeho listy sú dlhé od 3 do 25 cm a široké 1 až 10cm. Kvitne bielymi kvetmi vyrastajúcimi po 1-3 kusoch. Sú známe tri varianty:

- Čínsky s malými, temne zelenými listami. Ideálne sú vyššie polohy nad 1100m. Dobre znáša teploty aj mierne pod bodom mrazu.

- Asmánsky, ktorý má väčšie a svetlejšie listy a vyrastie až 20m. Vhodné sú pre neho horské polohy nad 2000m v tropickom pásme.

- Indočínsky je niečo medzi uvedenými dvoma druhmi. Dorastá 6m a pestuje sa prevažne na Cejlone.

Čajovník sa pestuje zo semien alebo štiepkov. Semená sa nechávajú určitú dobu dozrievať a potom sa pestujú v škôlkach. Mladé rastlinky sa po pol roku presadia na plantáže. Pri štiepení sa listové štiepky nechávajú zakoreniť a po 8 mesiacoch sa presádzajú na plantáže. Čajové kry sú usporiadané v radoch. Asi v dvoch rokoch sa vykonáva prvý tvarovací rez a po 3 rokoch je čaj pripravený na prvý zber. Čajovník produkuje čaj približne 30 až 100 rokov. Čajovníky nad 100 rokov produkujú horší čaj.

Zber čaju:

Zber čaju sa robí od jari do jesene zberom mladých výhonkov v podobe dvoch lístkov a jedného púčku. Jeho kvalita sa potom posudzuje podľa:

- pôvod - kvalita pôdy, nadmorský výška, podnebie

- Ošetrovanie a pestovanie - chemické ošetrovanie spôsob hubenia hmyzu, hnojenie

- zber - ručný, alebo strojom

- spracovanie - sušenie, fermentovanie 


ĎALŠIE STRÁNKY :: bylinky :: freezi :: best :: my-book ::

E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net Jana Mrázová  made in  Slovakia

NAJ.sk