Pestovanie čaju:
Čajovník (Camellia sinensis) sa pestuje v tropických až subtropických plantážach do nadmorskej výšky až 2100 m nad morom. V čím väčšej výške sa pestuje, tým menší je ker a menej sa koná jeho zber. Zato o to kvalitnejší je čaj samotný. Necháva sa dorásť do veľkosti 1m pre jeho ľahší zber. Jeho listy sú dlhé od 3 do 25 cm a široké 1 až 10cm. Kvitne bielymi kvetmi vyrastajúcimi po 1-3 kusoch. Sú známe tri varianty:
- Čínsky s malými, temne zelenými listami. Ideálne sú vyššie polohy nad 1100m. Dobre znáša teploty aj mierne pod bodom mrazu.
- Asmánsky, ktorý má väčšie a svetlejšie listy a vyrastie až 20m. Vhodné sú pre neho horské polohy nad 2000m v tropickom pásme.
- Indočínsky je niečo medzi uvedenými dvoma druhmi. Dorastá 6m a pestuje sa prevažne na Cejlone.
Čajovník sa pestuje zo semien alebo štiepkov. Semená sa nechávajú určitú dobu dozrievať a potom sa pestujú v škôlkach. Mladé rastlinky sa po pol roku presadia na plantáže. Pri štiepení sa listové štiepky nechávajú zakoreniť a po 8 mesiacoch sa presádzajú na plantáže. Čajové kry sú usporiadané v radoch. Asi v dvoch rokoch sa vykonáva prvý tvarovací rez a po 3 rokoch je čaj pripravený na prvý zber. Čajovník produkuje čaj približne 30 až 100 rokov. Čajovníky nad 100 rokov produkujú horší čaj.
Zber čaju:
Zber čaju sa robí od jari do jesene zberom mladých výhonkov v podobe dvoch lístkov a jedného púčku. Jeho kvalita sa potom posudzuje podľa:
- pôvod - kvalita pôdy, nadmorský výška, podnebie
- Ošetrovanie a pestovanie - chemické ošetrovanie spôsob hubenia hmyzu, hnojenie
- zber - ručný, alebo strojom
- spracovanie - sušenie, fermentovanie
|
|