lístky

ČAJ

lístky


 home : HISTORIA : DAR : DRUH : PESTOVAŤ : PRÍPRAVA : RECEPT : ZDRAVIE


Čaj je príjemný a obľúbený nápoj, ktorý prináša každodenné poteše-nie miliónom ľudí na celom svete. Má silný osviežujúci účinok, takže sa výborne hodí, keď potrebujeme podať mimoriadny pracovný výkon. Čaj poskytuje zdroj látok, ktoré pomáhajú predchádzať veľkému množstvu chorôb.

    

Nápoj starých Číňanov!

Podľa jednej legendy poznali Číňania čaj už v roku 2737 pred naším letopočtom, keď sa čínsky cisár Šen Nung, vydal do lesa. meditoval pri ohni, kde si varil vodu. Zrazu zavial vietor a z neďalekého kríka strhol so sebou niekoľko suchých lístkov, ktoré spadli do kotlíka s vodou. Za-krátko sa vzduchom niesla neznáma, lahodná vôňa. Cisár sa napil a veľmi mu zachutil...

Čaj - nápoj s tradíciou


V 4. a 5. storočí došlo k zakladaniu prvých čajových plantáži.
Už dlhé tisícročia sa traduje, že čaj bol objavený čínskym cisárom, liečiteľom a učencom, ktorého meno bolo Šen Nung. K objavu blahodárneho nápoja došlo údajne v roku 2737 pred Kristom tak, že cisár odpočíval pod divokým čajovníkom, keď vietor odtrhol niekoľko čajovníkových lístkov.  Lístky spadli priamo do nádoby s vriacou vodou, ktorou cisár pil z hygienických dôvodov iba prevarenú. 
Prvá historicky a písomne podložená zmienka o čaji však pochádza z roku 300 pred Kristom – jedná sa o doporučení čínskeho lekára, ktorý čaj predpisoval ako liek na povzbudenie organizmu. 
Do 3. storočia pred n. l. sa čaj skutočne pripravoval ako liek z čerstvo pozbieraných lístkov, zatiaľ divoko rastúcich, čajovníkov. Popularita čaju rástla, a tak nieje div, že už v 4. a 5. storočí došlo k zakladaniu prvých veľkých čajových plantáží. Do tej doby sa čaj pestoval len na malých pozemkoch.

Čaj postupom času prenikal z Číny do ostatných azijských zemí, a na začiatku 17. storočia sa vďaka zdatným holandským obchodníkom dostal čaj prvýkrát do Európy.
Pr
vé zásielky čaju do Európy boli realizované prostredníctvom holandskej Východoindickej spoločnosti.

Čaj sa zanedlho stal módnym nápojom, podávaným predovšetkým vo vyšších spoločenských kruhoch. 
Vo Veľkej Británii sa čaj v priebehu 18. storočia  stal veľmi rozšíreným a populárnym nápojom, dostupným však ľudom s vyššími príjmami – dovoz čaju bol totiž zaťažený vysokými daňami a clami. 
Z Veľkej Británie prenikol čaj do Severnej Ameriky, a tu tiež bol veľmi obľúbený. Popularitu čaju v Severnej Amerike však na nejaký čas ukončilo tzv. Bostonské pitie čaju (Boston Tea Party). O čo šlo? Dovoz tovaru, mimo iného i dovoz čaju, do britských kolónií v Severnej Amerike bol neúmerne zaťažený vysokými clami. Preto v roku 1773 americký obchodníci prevlečení za indiánov vnikli v prístavu Boston na britské lode a celý náklad čaju zvrhli do morae.

Veľmi silná tradícia pitia čaju existuje i v Rusku. Čaj sa dostal do Ruska v podobe daru – ruskému cárovi daroval čaj mongolský chán Altyn. Čaj do Ruska putoval ťavími karavánami z Číny. Potom, čo  v roce 1903  začala fungovať transsibirká magistrála, nahradilo karavány vlakové spojenie. Typická ruská príprava čaju sa samozrejme neobíde bez samovaru.

Bez zaujímavosti nie je rozhodne fakt, že čaj mal svoj vplyv i na lodnú dopravu. Čaj sa svojimi nárokmi na zachovávania chuti a arómy vyžadoval totiž rýchlu prepravu, a tak vznikli clippery – rýchle plachetnice, ktoré medzi sebou dokonca často závodili. 


ĎALŠIE STRÁNKY :: bylinky :: freezi :: best :: my-book ::

E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net Jana Mrázová  made in  Slovakia

NAJ.sk