ČAJ – VOŇAVÝ
DARČEK
Darovať môžeme čierne alebo zelené čaje alebo napríklad i drahocenný žen-šen. Ak presne nevieme, akému čaju dáva obdarovávaný prednosť, vyvarujeme sa krajností a volíme síce veľmi kvalitnú, ale tradičnú či neutrálnu, všeobecne prijateľnú chuť. Vyhneme sa zvláštne voňajúcim raritám, dymovým vôňam a horkým alebo pálivým chutiam. Radšej tiež ako darček vyberieme ovocné než bylinkové čaje.
Obísť môžeme celý svet a ako malý darček nájdeme zaujímavé čaje všade:
v Južnej Afrike rooibos a honeybush,
v Austrálii myrtovník citrónový,
v Južnej Amerike lapacho a
o Ázii ani netreba hovoriť.
Máme pár tipov na darčeky:
V zime príde na chuť všetko, čo evokuje chuť a vôňu vareného vína – sú to čajové zmesi s vanilkou, pomarančovou kôrou, jablkom, škoricou, klinčekmi. Zmesi môžu byť s podielom čierneho alebo zeleného čaju alebo iba ovocné – doplnené napríklad ešte šípkami.
Kvalitný sušený koreň žen- šenu je drahý, ale investícia stojí za pozornosť. Zakúpiť môžeme kvalitný vážený žen-šen v cene okolo 270 korún za 100 gramov. Koreň žen-šenu pochádza z Číny, kde je používaný ako liečivo. Obsahuje množstvo cenných stopových prvkov, minerálov, vitamínov a ďalších substancií, ktoré zvyšujú telesnú i psychickú výkonnosť.
Za pozornosť stoja aj polofermentované čaje :
Rooibos z Južnej Afriky – čaj získavaný z tohoto kríka neobsahuje teín, zato má veľa minerálnych látok. Vyrába sa v mnohých ochutených variantoch (opuncia, citrusová aróma, vanilka).
Rovnako zdravý je tiež juhoafrický honeybush, ktorého medová, ovocná chuť a absencia teínu ho robí vhodným kandidátom na príjemný darček. Kúpiť ho môžeme čistý alebo opäť v zmesiach či navoňaný (višňa, kakao, bodliak...).
Myrtovník citrónový pochádzajúci z plantáží austrálskeho Queenslandu omamne vonia limetkou a citrónami. Je výrazný antioxidant a naviac výborne nielen vonia, ale aj chutí. To z neho robí príťažlivý darček a je vhodný i pre deti.
Pre milovníkov dymovej arómy je tu tradičný čínsky Lapsang Souchong tea – výnimočný čaj, ktorý svojou vôňou zaplní celú miestnosť. Niekomu nevonia, niekto si po prvotnom prekvapení na neho tak zvykne, že si ho dáva denne. V každom prípade jeho chuť je veľmi jemná, výrazná je skutočne len aróma.
Dymom vonia aj čaj maté – špecialita pochádzajúca z Južnej Ameriky, vyrába sa z listov cesmíny paraguayskej.
Kto nemá rád čisté zelené čaje, uvíta iste množstvo voňavých kombinácii zeleného čaju s voňavými ingredienciami ako s vanilkou, broskyňami, kúskami pomarančovej kôry alebo s príchuťou mandlí, klinčekov a kardamónu či s prídavkom kvetov ruže.
Lapacho – Matto Grosso, takzvaný čaj Inkov. Získava sa z kôry juhoamerického stromu z hraničnej oblasti medzi Argentínou a Brazíliou. Je zdravý – pripisujú sa mu najmä podporné účinky na ľudskú imunitu.
|