lístky

ČAJ

lístky


home : HISTORIA : DAR : DRUH : PESTOVAŤ : PRÍPRAVA : RECEPT : ZDRAVIE 


Čaj je príjemný a obľúbený nápoj, ktorý prináša každodenné potešenie miliónom ľudí na celom svete. Má silný osviežujúci účinok, takže sa výborne hodí, keď potrebujeme podať mimoriadny pracovný výkon. Čaj poskytuje zdroj látok, ktoré pomáhajú predchádzať veľkému množstvu chorôb. Aj preto by mohol byť vynikajúcim darčekom k narodeninám, meninám, ... alebo aj na Vianoce...
    

ČAJ – VOŇAVÝ  DARČEK

Darovať môžeme čierne alebo zelené čaje alebo napríklad i drahocenný žen-šen. Ak presne nevieme, akému čaju dáva obdarovávaný prednosť, vyvarujeme sa krajností a volíme síce veľmi kvalitnú, ale tradičnú či neutrálnu, všeobecne prijateľnú chuť. Vyhneme sa zvláštne voňajúcim raritám, dymovým vôňam a horkým alebo pálivým chutiam. Radšej tiež ako darček vyberieme ovocné než bylinkové čaje.

Obísť môžeme celý svet a ako malý darček nájdeme zaujímavé čaje všade:
  v Južnej Afrike rooibos a honeybush, 
  v Austrálii myrtovník citrónový,
  v Južnej Amerike lapacho a 
  o Ázii ani netreba hovoriť.

 Máme pár tipov na darčeky:

V zime príde na chuť všetko, čo evokuje chuť a vôňu vareného vína – sú to čajové zmesi s vanilkou, pomarančovou kôrou, jablkom, škoricou, klinčekmi. Zmesi môžu byť s podielom čierneho alebo zeleného čaju alebo iba ovocné – doplnené napríklad ešte šípkami.

Kvalitný sušený koreň žen- šenu je drahý, ale investícia stojí za pozornosť. Zakúpiť môžeme kvalitný vážený žen-šen v cene okolo 270 korún za 100 gramov. Koreň žen-šenu pochádza z Číny, kde je používaný ako liečivo. Obsahuje množstvo cenných stopových prvkov, minerálov, vitamínov a ďalších substancií, ktoré zvyšujú telesnú i psychickú výkonnosť.

Za pozornosť stoja aj polofermentované čaje :

Rooibos z Južnej Afriky – čaj získavaný z tohoto kríka neobsahuje teín, zato má veľa minerálnych látok. Vyrába sa v mnohých ochutených variantoch (opuncia, citrusová aróma, vanilka).

Rovnako zdravý je tiež juhoafrický honeybush, ktorého medová, ovocná chuť a absencia teínu ho robí vhodným kandidátom na príjemný darček. Kúpiť ho môžeme čistý alebo opäť v zmesiach či navoňaný (višňa, kakao, bodliak...).

Myrtovník citrónový pochádzajúci z plantáží austrálskeho Queenslandu omamne vonia limetkou a citrónami. Je výrazný antioxidant a naviac výborne nielen vonia, ale aj chutí. To z neho robí príťažlivý darček a je vhodný i pre deti.

Pre milovníkov dymovej arómy je tu tradičný čínsky Lapsang Souchong tea – výnimočný čaj, ktorý svojou vôňou zaplní celú miestnosť. Niekomu nevonia, niekto si po prvotnom prekvapení na neho tak zvykne, že si ho dáva denne. V každom prípade jeho chuť je veľmi jemná, výrazná je skutočne len aróma.

Dymom vonia aj čaj maté – špecialita pochádzajúca z Južnej Ameriky, vyrába sa z listov cesmíny paraguayskej.

Kto nemá rád čisté zelené čaje, uvíta iste množstvo voňavých kombinácii zeleného čaju s voňavými ingredienciami ako s vanilkou, broskyňami, kúskami pomarančovej kôry alebo s príchuťou mandlí, klinčekov a kardamónu či s prídavkom kvetov ruže.

Lapacho – Matto Grosso, takzvaný čaj Inkov. Získava sa z kôry juhoamerického stromu z hraničnej oblasti medzi Argentínou a Brazíliou. Je zdravý – pripisujú sa mu najmä podporné účinky na ľudskú imunitu.


ĎALŠIE STRÁNKY :: bylinky :: freezi :: best :: my-book ::

E-MAIL: jana.mrazovafreezi.net Jana Mrázová  made in  Slovakia

NAJ.sk